Podręczniki szkolne – jak o nie zadbać?

Przechowywanie podręczników

Podręczniki szkolne ze strony internetowej www.taniaksiazka.pl są bardzo narażone na zniszczenie oraz można nawet uważać, że jest to naturalna kolej rzeczy. Jednak warto dbać o podręczniki szkolne oraz o książki, ponieważ są dla nas niezmiernie ważne. Każdy chce, aby nam służyły możliwie jak najdłużej.

Bardzo ważne jest przechowywanie podręczników. Wiemy doskonale, że książki zdecydowanie nie lubią wilgotności. Zatem jest to normalne, że kuchnia oraz łazienka nie są pomieszczeniami odpowiednimi do ich przechowywania. Tak się składa, że można bardzo często na korytarzy zobaczyć półki wypełnione książkami. Owszem wygląda to bardzo atrakcyjnie, ale jednak co po niektóre korytarze oraz frontowe pokoje mogą także być bardzo wilgotne. Zostawiamy przecież tam buty, mokre kurtki czy też parasole. Powietrze zimne oraz wilgotne z zewnątrz często się przedostaje do korytarzy. Nie jest to także zbyt dobre miejsce dla podręczników oraz dla książek.

Ustawienie podręczników na półkach

Wiele osób ustawia książki i podręczniki na półkach w pochyły sposób. Wyginają się oraz później bardzo trudno jest taką książkę krzywą wyprostować. Czasem jest to w ogóle niemożliwe. Te książki oraz podręczniki nie wrócą już nigdy do swojego stanu pierwotnego. Najlepiej je umieszczać pionowo oraz w sposób pojedynczy. Należy to zrobić wystarczająco ciasno, aby w żadnym wypadku się nie przechylały, a do tego pozostawić im nieco więcej luzu. Ryzyko uszkodzenia pozostanie także zminimalizowane. Sposobem numer dwa na przechowywanie książek jest ułożenie jednej na drugiej. Taka metoda stosowana może być podczas przekwaterowania lub też po prostu w sytuacji, w której książki spakować chcemy do pudełka czy też do walizki. Warto pamiętać, aby podręczniki układać na inne, które są w takich samym czy też formacie mocno zbliżonym. Wówczas stosy na pewno się nie przewrócą.

Jak nosić podręczniki do oraz ze szkoły?

Uszkodzenia najczęściej następują podczas przenoszenia książek. Najczęściej zginają się wówczas krawędzie. Jeśli książkę wrzucamy do plecaka czy też do torby, to przechowujmy ją w przegródce osobnej. Powinno to być miejsce, w którym nie ma żadnych przedmiotów ostrych czy też rzeczy, które zrujnują po prostu książkę. Nie zastanawiajmy oczywiście podręcznika na siedzeniu.

Jeśli na książce się znajduje klej, a kawałki papieru odpadają, to użyjmy taśmy przezroczystej do przytrzymania ich razem. Warto wówczas wycinać małe kawałki oraz je uczynić możliwie jak najbardziej niewidocznymi.

Edukacja - zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com